Koszyk

Szybki kontakt +48 795 732 597

✈ Darmowa dostawa przy zamówieniach od 450zł

Przeglądaj

Szybki kontakt

+48 795 732 597

Obserwuj nas

Kamuflaże Wojska Polskiego

Każde wojsko posiada swój odmienny rodzaj kamuflażu w celu wprowadzenia przeciwnika w błąd lub ukrycia wojsk własnych.

W tym wpisie chcemy przybliżyć Ci jakiego rodzaju kamuflażu stosowało oraz nadal stosuje nasze Wojsko Polskie.

  • Pierwszym kamuflażem był wz.58, tzw. „Deszczyk” używany w latach 1957 – 1961

Główny kolorem był kolor zielony, na którym znajdowały się krótkie i cienkie podłużne paski w odcieniu brązowym.

Wz. 58 „Deszczyk”
  • Drugi kamuflaż stosowany w Wojsku Polskim to wz. 68, używany w latach 1969 – 1989. Popularnie nazywany „moro”, dla wojsk lądowych kolor plamek był zielony na szarozielonym podkładzie.

Dla Wojsk Lądowych obowiązywał kolor w ciemnozielone plamki na szarozielonym podkładzie. Największą wadą tego wzoru był brak przepuszczania powietrza, maskowanie oraz to, że szybko nasiąkał wodą i długo schnął.

Wz. 68
  • Puma”, „Żaba”, „Krokodyl” tak nazywamy był wz.89 stosowany w latach 1989-1993. Niestety wzór ten miał krótki żywot, wynikało to z faktu, że był widoczny w podczerwieni. Charakteryzował go podkład koloru zielonego, a na nim małe plamki w kolorze ciemnoszarym. Mundur był ciepły, ale przemakalny co za tym szło, był trudny do wysuszenia.
Wz. 89
  • Następcą kamuflażu „Puma” jest chyba najbardziej popularny wz. 93, który został na długo w Wojsku Polskim. „Pantera” została wprowadzona w 1993 roku, a swój chrzest bojowy przeszła podczas misji UNPROFOR (misja pokojowa na terenie byłej Jugosławii). Wzór ten składa się z plam w kolorze ciemnozielonym, brązowym i czarnym nadrukowanych na oliwkowozielonym tle. Charakterystyczne dla mundurów jest przebijanie wzoru na stronę niezadrukowaną. Co ciekawe wz.93 opracowany został przez jednego z oficerów JW GROM i pierwotnie przeznaczony był właśnie dla tej jednostki. Natomiast w połowie lat 90tych został przyjęty w całych Siłach Zbrojnych RP po tym, jak prezydent Lech Wałęsa kilkakrotnie wystąpił w mundurze polowym GROMu podczas ćwiczeń wojskowych.
Wz. 93

Produkty, które znajdziesz w naszym sklepie z tego wzoru:

  • W 2003 roku wprowadzono „Panterę pustynną” przeznaczoną na tereny pustynne. W tym przypadku wzór był zdecydowanie jaśniejszy, natomiast kamuflaż pozostał taki sam. Ważnym aspektem było to, że mundur w podczerwieni nie świecił.
Dostawa gratis

Przy zamówieniach powyżej 450zł

Wymiana i zwrot

14 dni na wymianę lub zwrot towaru

Tania dostawa

Dostawa już od 9,99zł

Bezpieczna płatność

Paypal / przelewy24